Čaje

Čaj (z výslovnosti čínskeho - čcha v mandarínskom a kantonskom dialekte; v dialekte min významného prístavu Sia-men čítané te - ( odtiaľ pomenovanie v mnohých iných jazykoch ) je kultúrne nápoj, pripravovaný obvykle lúhovaním lístkov rastliny čajovníka v horúcej vode. Pre samotné lístky sa tiež používa názov čaj. Označenie čaj sa bežne nesprávne užíva aj pre iné nálevy - pre zápary a odvary rôznych iných rastlín (napríklad tzv. Ovocné čaje, bylinné čaje alebo šípkový čaj ), ktoré sa niekedy označujú ako nečaje
Čaj vedľa povzbudzujúcich účinkov v mnohých prípadoch vďaka látkam v ňom obsiahnutým tiež blahodarný vplyv na organizmus. 

Pestovanie a spracovanie čajOV

Čaj vzniká spracovaním listov čajovníka. Z botanického hľadiska je čajovník vždy zelený ker, dorastajúci v prírode do výšky 5 až 15 metrov, výnimočne až okolo tridsať metrov. Na plantážach sú kríky udržiavané vo výške okolo jedného metra. Umožňuje to pohodlnejšie zber čajových lístkov a zvyšuje úrodu.

Prirodzene čajovník rástol v juhovýchodnej Ázii pri hraniciach Číny a Indie. Ako kultúrna rastlina sa pestuje na mnohých miestach s vhodnými podmienkami, medzi krajiny známe produkciou čaju patria India, Pakistan, Irán, Srí Lanka, Čínska republika, Japonsko, Indonézia, Nepál, Austrália, Argentína a Keňa. Najlepšie sa mu darí v monzúnovej klíme a v subtropickom, tropickom pásme, rastie na kyslých pôdach, od hladiny mora až do nadmorskej výšky okolo 2500 m.

Listy čajovníka sú dlhé od troch do dvadsaťpäť centimetrov a široké medzi jedným a desiatimi centimetrami, dospelé listy sú hrubé, hladké a kožnaté, s krátkou stopkou. Čajové lístky sa väčšinou zbierajú niekoľkokrát do roka, v niektorých oblastiach prakticky celý rok. Lístky sa zbierajú podľa takzvaných zberových formulí, ktoré určujú, akú časť výhonku odštipnúť. Obvykle sú cennejšie mladšie menšie lístky u špičky výhonku a puk. Čaj obsahuje kofeín, známy tiež ako teín.
V Európe sa pôvodne pil ako liek. 

Druhy čajOV

Ďalšie spracovanie sa deje rôznymi spôsobmi. Základným faktorom je stupeň oxidácie (z historických dôvodov chybne označovaná ako fermentácie, nejde tu však o pôsobení mikroorganizmov, ale kyslíka). U oxidácia ide o pozmenenie niektorých molekúl listu, ktoré má vplyv na chuťové vlastnosti čaju a spôsobuje zhnednutie. Oxidácia prebieha do tej doby, než obsah vody v lístkoch neklesne na určitú hranicu.

Avšak aj tradičný pojem fermentácia sa viaže k určitému druhu čajov, a síce k tajomnému čaji Pchu-er, u ktorého dochádza najskôr k oxidácii a potom k fermentácii, niektoré z týchto čajov je potom možné nechať zrieť (až desiatky rokov).

Čaje rozdeľujeme podľa spôsobu spracovania do štyroch základných skupín:

- biele čaje (bai cha) - dochádza tu k jemnej oxidácii, ide o samovoľnú oxidáciu,  čaj je následne sušený.
Lístky sú ľahko hnedasté v miestach, kde prebehla oxidácia, časti listu zostávajú zelené. Zvyčajne sa takto spracovávajú mladé lístky, niekedy sa kríky pestujú zatienené, aby sa obmedzilo množstvo chlorofylu v listoch.
- zelené čaje (lu cha) - prechádza minimálnou oxidáciou v čase medzi odtrhnutím a spracovaním. Enzýmy spôsobujúce oxidáciu sú zničené teplom: používa sa sušenie na panviciach, alebo naparovanie. Spracovanie je ukončené jeden až dva dni od zberu. Lístky si uchovávajú sviežu zeleň.
- polozelené čaje (tiež oolongy, modrozelené, žltozelené alebo dokonca modré) - lístky prechádzajú oxidáciou, ktorá je však v rôznych fázach prerušená (prechod medzi zelenými a červenými alebo čiernymi čajmi). Tieto lístky sú hnedé, s ľahkým zeleným odtieňom. Zber lístkov na jeho výrobu, musí prebehnúť v okamihu ich plnej zrelosti, aby čajový nálev získal svoju povestnú vyváženú chuť.
- čierne čaje (tiež červené čaje, pokiaľ sa jedná o camelia sinnensis - čínsky čajovník) - lístky sa mechanicky narušia, oxidácia prebieha za teploty okolo 30 ° C a veľmi vysokej vlhkosti. Získavame lístok plne oxidovaný, teda na pohľad hnedý až čierny. Spracovanie trvá týždeň aj dlhšie. Veľmi výrazný rozdiel je ešte medzi ortodoxným spracovaním a plne priemyselnou výrobou metódou CTC (Crush, Tear, Curl), ktorú vzniká nadrvený substrát vhodný do čajových vrecúšok. V strednej Európe (a "západnej civilizácii" všeobecne) je historicky najobľúbenejší práve čaj čierny.
Veľmi obľúbené sú aj exotické "čaje" ako je juhoamerické maté alebo lapacho, juhoafrický rooibos a honeybush alebo iné bylinné čaje. Označenie čaj tu ale nie je presné, pretože sa tieto tzv. "Bylinné čaje" nevyrábakú z čajovníka.

Zvlášť u ručne spracovaných čajov existuje množstvo ďalších nuáns, napríklad v spôsobe zvinovania lístkov (asi najznámejším príkladom je zvinutie do pevných guličiek - perál - napr. Pri čaji "Gunpowder").

Existuje rad spôsobov spracovania, ktoré do uvedených kategórií príliš nezapadajú. Z tých známejších sú to:

- Pu-erh (tmavý čaj) (hei cha): Popisuje sa ako "dvakrát fermentovaný", u "druhej fermentácie" už naozaj ide o pôsobenie mikroorganizmov. Predtým bolo toto dosiahnuté až niekoľkoročným zrením v krajine.
- Žltý čaj (黄 茶): Rovnako ako u zeleného čaju sú enzýmy spôsobujúce oxidáciu zničené teplom. Potom sa však nesuší rýchlo, ale pozvoľna v hrubých vrstvách.
- Kukicha: stopkový čaj, vedľajší produkt pri výrobe japonského práškového čaju Matcha.
- Hojicha: Japonský čajový produkt, vzniká pražením stopiek.
- Lapsang souchong (Zheng shang xiao zhong alebo pravá malá horská odroda): Čierny čaj sušený nad páliacim sa borovicovým drevom, získava špecifické dymovú arómu. (U Lapsang pochybnej kvality je čierny čaj zadymenia dodatočne a aróma je skôr dechtová.)
- Rige (Cay): Čaj z tureckej provincie Rige.

 

Najpredávanejšie

 • Radiť podľa:
 • 34 položiek celkom

Stránka 1/2

 • hunan black tea wolfberry bio 100 g
  Neohodnotené
  Čierny čaj Hunan Wolfberry BIO 100 g s vysokým podielom zlatistých, bohato ochlpených a nerozvinutých púčikov čajových listov, ktoré svedčia o najvyššej kvalite. Červenorudý nálev má...
 • yunnan green leaf wolfberry bio 100 g (2)
  Neohodnotené
  Zelený čaj Yunnan Wolfberry BIO 100 g z oblasti Pu Er v čínskej provincii Yunnan, ktorého vôňa je ľahučko bylinná sa sladko ovocným podtónom. Veľmi jemný, sviežo zelený nálev má pri...
 • yunnan black leaf wolfberry bio 100 g
  Neohodnotené
  Čierny čaj Yunnan Wolfberry BIO 100 g je čaj s nezameniteľnou zemitou chuťou i vôňou. Nechá vám na poschodí podtóny bylín, ovocia, trávy a dymu, ktoré priamo zvádza k slobode.
 • Dennree Čaj Rooibos Vanille BIO 100g syp.
  Neohodnotené
  Čaj rooibos vanilka. Najjemnejšie rooibos z Južnej Afriky je populárny nápoj s jemne sladkou arómou harmonicky doplnený vanilkou.
 • hunan green leaf wolfberry bio 100 g
  Neohodnotené
  Zelený čaj Hunan Wolfberry BIO 100 g z oblasti hory Huping Shan v čínskej provincii Hunan. Čaj s neuveriteľne chladivou a plnou chuťou a vôňou bylín, lesného ovocia, lúčnych kvetov a...
 • Goji cisársky čaj z výhonkov kustovnice čínskej 5 x 2 g Wolfberry
  1 hodnotenie
  Unikátna čajová zmes, ktorá je už podľa názvu tej najvyššej kvality a v tradičnej čínskej medicíne patrí k tým najcennejším.
 • yunnan jasmine tea wolfberry bio 100 g
  Neohodnotené
  Jazmínový čaj Yunnan Wolfberry BIO 100 g je zmes tých najjemnejších a najznamenitejších lístkov zeleného čaju, ktoré sú prevoňanou jazmínom. Tento nápoj bol za dávnych čias určený pre...
 • ajurvedsky caj tulsi sleep pre pokojny spanok
  Neohodnotené
  Bazalka posvätná - Tulsi je známa svojím účinkom proti stresu a v kombinácii s ajurvédskymi bylinami Brahmi, Ašvaganda, Šankpušpi, harmančekom, kardamómom a mätou navodzuje v lahodnej...
 • Čaj z výhonkov GOJI Wolfberry 100 g
  Neohodnotené
  Čaj z výhonkov GOJI Wolfberry 100 g. Goji, sušené plody u nás už dobre známej kustovnice čínskej, sú plné vitamínov a antioxidantov. Významné množstvo prospešných látok ale obsahuje aj...
 • Tulsi Brahmi BIO Ecce Vita, 25ksNovinka
  Neohodnotené
  Lahodná bio zmes svätej bazalky bazalky Tulsi s bylinou Brahmi (Gotu Kola) pre dobrú pamäť a regeneráciu duševných síl. Bez kofeínu.
  €5,12 (–6 %)
  €4,80
 • Tulsi Brahmi, sypaný čaj, 50g
  Neohodnotené
  Lahodná bio zmes svätej bazalky, bazalky Tulsi s bylinou Brahmi (Gotu Kola) pre dobrú pamäť a regeneráciu duševných síl. Bez kofeínu.
  €5,08 (–6 %)
  €4,80
 • Tulsi Ginger BIO Organic India 25 sáčkov
  Neohodnotené
  Zahrievajúca zmes kvetov a lístkov svätej bazalky Tulsi a čistého zázvoru. Bez kofeínu.
 • Tulsi Ginger, sypaný čaj, 50g
  Neohodnotené
  Povzbudzujúci a zahrievajúca zmes kvetov a lístkov svätej bazalky Tulsi a čistého zázvoru. Bez kofeínu.
  €5,20 (–8 %)
  €4,80
 • Tulsi jasmín, sáčky
  Neohodnotené
  Zmes bazalky sväté (Tulsi), harmančeka a jazmínových kvetov doplnená sladkou chuťou anízu. Bez kofeínu.
  €5,19 (–8 %)
  €4,80
 • Tulsi Masala, sáčky, 25ks
  Neohodnotené
  Exotická bio zmes svätej bazalky Tulsi, kvalitného čierneho čaju Assam a čerstvo umletého exotického korenia.
  €4,90 (–2 %)
  €4,80
 • Tulsi Masala, sypaný čaj, 50g
  Neohodnotené
  Exotická bio zmes svätej bazalky Tulsi, kvalitného čierneho čaju Assam a čerstvo umletého exotického korenia.
  €4,90 (–2 %)
  €4,80
 • Tulsi med + harmanček BIO Ecce Vita
  Neohodnotené
  Ochutnajte jemnú chuť kvetov harmančeka doplnenú lahodnou svätou bazalkou Tulsi.
  €5,20 (–8 %)
  €4,80
 • 55454 tulsi moringa bio 18 sacku organic india 55454
  Neohodnotené
  Tulsi Moringa BIO 18 sáčkov Organic India je zmes bazalky posvätnej s bylinou Moringou, ktorá je prírodným zdrojom mnohých vitamínov a minerálov pre aktívny deň.
  €5,20 (–8 %)
  €4,80
Ďalšie produkty
Prevádzkovateľ webu OnBoard spol., s.r.o., ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe súbory cookies pre zlepšovanie prostredia webových stránok, na analytické účely a pre cielenú reklamu. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. VIAC INFORMÁCIÍ