Mladý zelený jačmeň - výnimočný doplnok stravy (2.časť)

Tento článok je pokračovaním, prvú časť nájdete na tomto linku.

 

Ochrana pred žiarením a poškodením buniek: Ďalším priaznivým účinkom jačmeňa je jeho ochrana buniek pred poškodením z UV žiarenia. Pomáha ako prevencia ale tiež poskytuje úľavu pre poškodené bunky vďaka prítomnosti enzýmu superoxid dismutáza. Pravidelná konzumácia jačmeňa vedie k zníženiu stresu organizmu z radiácie najmä u ľudí ktorí sú k nej náchylnejší, ako napríklad obyvatelia väčších miest.

 

Pôsobí tiež obranne proti účinkom z žiarenia a dokonca obnovuje bunky a tkanivá poškodené žiarením. Za to je zodpovedný práve chlorofyl, ktorý zlepšuje odolnosť organizmu proti žiareniu a tiež podporuje tvorbu nových krvných buniek. Z tohto dôvodu sa odporúča piť jačmeň pred a po röntgenovom vyšetrením aby bol organizmus chránený proti škodlivému žiareniu.

 

barley-grass-pic

 

Boj proti rôznym závislostiam: Tráva jačmeňa je tiež účinný liek na boj so závislosťou rôzneho druhu. Prítomnosť kyseliny lepku v jačmeni potláča chuť na škodlivé látky ako sú alkohol, káva, nikotín, drogy a dokonca aj na sladkosti.

 

pH rovnováha organizmu: Jačmeň priaznivo prispieva k vytvoreniu rovnováhy medzi kyslým a zásaditým prostredím organizmu vďaka jeho výrazne zásaditej povahe. Je to prírodný zásaditý zdroj ktorý znižuje množstvo kyslosti v tele, pretože práve to môže spôsobiť poškodenie acidózy. Nerovnováha pH v organizme môže viesť k rôznym problémom ako sú poruchy spánku, bolesti srdca, únava, zápcha a krehké nechty.

 

Omladzujúce účinky: Tráva jačmeňa je prirodzený spôsob ako stimulovať regeneráciu buniek bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Životne dôležité zložky ako chlorofyl, vitamín B, železo a phcocyanin, modrý pigment v jačmeni má vplyv na kostnú dreň a podporuje vytváranie bielych a červených krviniek. Tento obnovovací účinok jačmeňa pomáha predchádzať príznakom starnutia tým, že omladzuje starnúce bunky a pomáha udržiavať zdravú a mladistvú pleť. Užitočné enzýmy prítomné v jačmeni zlepšujú kvalitu krvi, regulujú trávenie a pôsobia ako omladzujúce sérum pre celé telo.

 

Kulinárske využitie: Tráva jačmeňa sa používa po celom svete pri príprave polievok, dusených pokrmov a na výrobu jačmenného chleba. Jačmeň sa tiež používa pri výrobe produktov ako je mlieko, víno a pivo.

 

Okrem širokého využitia pre človeka sa jačmenná tráva používa ako krmivo pre zvieratá.

 

barley-juice

 

Riziká spojené s užívaním jačmeňa: Napriek tomu že tráva jačmeňa je všeobecne bezpečná, niektorí jednotlivci môžu reagovať rozdielne na jačmenné semienka. Príznakmi môže byť zvracanie, svrbenie, pálenie v krku a v ústach. Títo ľudia by nemali jačmeň konzumovať a mali by sa poradiť s odborníkom pre lepšie pochopenie tejto reakcie organizmu na jačmeň.

 

Ľudia trpiaci celiakiou (citliví na lepok) by sa mali vyvarovať jačmeňu pretože môže obsahovať lepok. Celiakia narúša vstrebávanie životne dôležitých živín v tele a môže mať za následok vážne problémy spojené s mozgom, pečeňou a s nervovým systémom.

 

Treba byť prirodzene opatrný pri prvých užitiach jačmeňa, zvlášť keď nevieme či sme na lepok citlivý. Za výnimočných podmienok ako je tehotenstvo a dojčenie, je vhodné poradiť sa s odborníkom aby sme pochopili vhodné dávkovanie a účinok trávy jačmeňa a tým predísť komplikáciám.

 

2015-08-20_14-09-03

 

Zhrnutie: Vysoké množstvo enzýmu superoxid dismutáza v jačmeni ho robí zázračným výživovým doplnkom ktoré chráni bunkovú DNA pred zničením, zlepšuje schopnosť organizmu vyrovnať sa so stresom a udržiava hladinu cholesterolu pod kontrolou. Tiež podporuje vitalitu tela spolu s duševnou kondíciou. Tráva jačmeňa pomáha pri tvorbe krvi a prečisťuje ju. Vitamín E v jačmeni prispieva k hormonálnej rovnováhe organizmu a vitamín K zohráva úlohu pri udržiavaní správneho metabolizmu v kostiach. Obsiahnuté enzýmy a ďalšie užitočné komponenty ako kyseliny lepku sa chovajú ako neurotransmitery a fungujú proti senilite a poruchám koncentrácie a učenia. Zahrnúť jačmeň do vášho jedálnička prispeje k celkovému posilneniu organizmu a pocítite účinky na celé telo.

 

Mladý zelený jačmeň kúpite aj v našom eshope...

 

Zdroj: www.organicfacts.net