Olivy - pobozkanie od slnka

olivy-cerne-susene-raw-25c8cdd1 Olivovník je vždyzelený, nízky strom s uzlovým kmeňom a vetvami, rozvetvenú korunou a tuhými listami v tvare hrotu kopije. Pretože olivovník dobre vzdoruje plesniam, je tiež nazývaný "večným stromom". Prvých sedem rokov na ňom olivy vôbec nerastú. Môže trvať dokonca až 30 rokov, aby dosiahne svoju plnú produkcie. Avšak strom bude existovať s neklesajúcou produkciou po ďalšie storočie a môže zotrvať až po tisícročia. Stromy na Jeruzalemskéj Olivovej hore sa považujú za viac ako 2 000 rokov staré. Existujú stovky odrôd olív ale len asi tucet má komerčnú hodnotu.

Dnes sa olivy pestujú hlavne v Stredomorí, ale aj v Amerike. Ich výživné kvality z nich urobili hviezdu zdravej výživy a sú stále viac obľúbené. Bohužiaľ väčšina olív na trhu sú pasterizované (zavarené, tepelne upravené) a teda zbavené enzýmov, vitamínov i svojho zásaditého pôsobenia na organizmus. Ak chceme využiť všetko dobré, čo príroda do olív vložila, mali by sme ich konzumovať iba tepelne neupravené.

italian-dritta-olives 
spôsob úpravy


Ak sú olivy ponechané na strome až kým prirodzene usychajú a začínajú sa vraštiť, sú vhodné na konzumáciu bez lúhovania a nakladanie. Ich horko-sladká chuť však vyhovuje málokomu. Stolové olivy sú preto zberané pred úplným dozerím a zbierajú sa ručne, aby sa zamedzilo ich pomliaždenie a zničeniu. Ale v tomto štádiu sú ešte ďaleko od podávania na jedálenskom stole vďaka tomu že obsahujú neznesiteľne horký fenolický kompozit, s menom oleuropein. Tento kompozit je u peruánskeho výrobcu BIO nepasterovaných olív odstránený fermentáciou olív v morskej nerafinované soli, pri ktorej dochádza k zníženiu horkosti a zmäknutie šupky. Potom je soľ z olív vypláchnutá a olivy sú usušené pri teplote 40 stupňov Celzia. Varianty čierne s bylinkami a čierne s papričkou sú po usušení ešte obalené v panenskom olivovom oleji s danou ingrediencií v BIO kvalite.

výživný poklad

O olivách môžeme bez preháňania hovoriť v superlatívoch, tak ako všetci odborníci na zdravú výživu. Už Hippokrates, najznámejší starogrécky lekár odporúčal olivový olej na liečbu vredov, cholery a bolesti svalov. Olivy, ako jeden z mála plodov obsahujú tuky - až 25%, pritom sa jedná o nenasýtené mastné kyseliny, hlavne kyselinu olejovú, ktorá tvorí až 85% oleja. Ten ďalej obsahuje obe skupiny OMEGA esenciálnych mastných kyselín, v tom najlepšom pomere. Tuky v olivách obsiahnuté sú teda tie najkvalitnejšie pre ľudskú výživu a práve tieto tuky majú nespočetné blahodarné účinky na ľudský organizmus. Menujme napríklad reguláciu "zlého" LDL cholesterolu, prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych chorôb a vôbec nevyhnutnú úlohu pri fungovanie metabolizmu.

Olivy a ich olej sú jedným z najvýdatnejších prírodných zdrojov vitamínu E, ktorý lieči obehový systém, regeneruje spojivového
tkaniva, ukľudňuje zažívací trakt a predovšetkým chráni brzlík a tým spomaľuje starnutie organizmu. Všeobecne je jeho
úloha v tele nenahraditeľná. Olivy sú ideálnou potravinou pre budovanie tela. Majú podobný pomer tukov a proteínov ako
hovädzie mäso, pričom olivový tuk je kvalitnejšie a na rozdiel od mäsa pôsobí nepasterizované olivy v tele zásadotvorne.
Samozrejme že olivy postrádajú všetky negatívne stránky konzumácie mäsa, ako je etická stránka, obsah toxínov a zvyškov
liečiv, zložité a neefektívne trávenie živočíšne bielkoviny a v  neposlednom rade tiež nasýtené tuky.
olivy-salat1

Ďalšie úžasnou vlastnosťou olív je ich schopnosť rozpúšťať v tele hlieny. To je pre ľudí, ktorí roky konzumujú tepelne upravenú potravu a mliečne výrobky veľmi dôležité. Olivy sú trikrát silnejšie rozpúšťadlo hlienu ako pomaranče, ktoré sú pre túto vlastnosť vysoko hodnotené. Celé olivy ďalej obsahujú polyfenoly, vo vode rozpustné antioxidanty, účinné proti baktériám a plesniam. Vo vylisovanom oleji pritom zostáva tejto látky len málo.

Posúďte teraz sami prospešnosť olív z nasledujúceho zoznamu údajov.

Olivy sú:

- plody s najvyšším obsahom minerálov
- plody s najvyšším obsahom vápnika a vysokým obsahom organického železa a medi
- alkalický zdroj kvalitného tuku (väčšina olejnatých semien má v tele kyslý efekt)
- vynikajúci zdroj horčíka a vitamínov A a E
- bohaté na obsah aminokyselín (nevyhnutné pre stavbu tela)
- bohaté na obsah antioxidantov (deaktivujú voľné radikály v tele)
- dobrým zdrojom esenciálnych mastných kyselín
- najlepším rozpúšťadlom nežiaduceho hlienu v tele
 
Olivy môžu:
 
- posilňovať srdce
- zmierňovať bolesti spôsobené zápaly
- brzdiť predčasné starnutie
- posilňovať imunitný systém
- chrániť všetky žľazy produkujúce hormón
- už v malom skonzumované množstvo zaháňajú pocit hladu a tým môžu napomáhať redukcii hmotnosti.

 

Produkty obsahujúce olivy nájdete aj V našom eshope tu.

olivy-cerne-susene-raw-25c8cdd1
OLIVY ČIERNE SUŠENÉ BEZ KÔSTOK BIO 150 G, LIFEFOOD

Snímka obrazovky 2016-01-11 o 11.34.46
OLIVOVÝ OLEJ PANENSKÝ BIO 500 ML

Snímka obrazovky 2016-01-11 o 11.36.05

OLIVOVÝ OLEJ PANENSKÝ BIO 750 ML

Snímka obrazovky 2016-01-11 o 11.37.24

OLIVOVÝ OLEJ NATIV EXTRA BIO 500ML GUSTONI