Otázky pre MUDr. Michaela Entnera

MUDr. Michael Entner sa okrem iného podieľal
na vzniku špeciálneho faceliftingového nože,
kanýl používaných pri liposukcii a ďalších nástrojov
estetickej medicíny.

Svoje bohaté skúsenosti získal po celom svete.
drentner-poradna

 

Skutočne funguje kyselina hyalurónová na omladenie pleti?
Najrôznejšie krémy a séra s kyselinou hyalurónovou ponúkajú v súčasnosti desiatky firiem. Obsah kyseliny hyalurónovej v nich je ale veľmi nízky a rovnako tak aj dosiahnuté výsledky.
Odpoveď na našu otázku teda znie: "Áno, ale skutočne liftingového účinok dosiahnete len v prípade použitia nízkomolekulárne a vysoko koncentrovanej kyseliny hyalurónovej," zdôrazňuje MUDr. Michael Entner, rešpektovaný český estetický chirurg.

Omlaďte a rozžiarte preto svoju pleť použitím skutočne účinných sér s kyselinou hyalurónovou z Kozmetické radu Dr. Entner.
 Mám citlivú pokožku a na tvári sa mi tvoria červené škvrny a vlásočnice. Čo by ste mi poradili?
 Zvýšenú citlivosť pokožky spôsobuje nedostatok ochrannej mazové vrstvy na jej povrchu, čo má na svedomí najmä postupný úbytok hormónov. Kvalitu kože ale negatívne ovplyvňuje aj fajčenie, polietavý prach, UV žiarenie, suchý vzduch, vietor, nevhodná kozmetika a časté umývanie tváre vodou, ktorá pleť prekvapivo vysušuje. Suchá pleť je menej odolná a náchylnejšia na ošupování a ku vzniku zápalov aj ekzémov. Tam, kde sa koža viac šúpe, presvitajú drobné cievy, ktoré sa v priebehu času rozťahujú. A pretože nemajú svalové vlákna, ostávajú po dlhšej dobe trvale rozšírené a tvoria začervenané miesta s viditeľnými žilkami. Je preto nutné vyvarovať sa vyššie vymenovaných faktorov, pravidelne pleť umývať jemnými pleťovými vodami, minimálne používať mydlá a vodu na tvár, dodávať zvlhčujúce prípravky s kyselinou hyalurónovou, tonizovať pleť, dopĺňať pokožke chýbajúce mázok prostredníctvom prípravkov sa skvalén, užívať pleťové masky s výživnými látkami a masážne pleťové oleje, ktoré zvyšujú prekrvenie. Pokiaľ tieto prostriedky nepovedú k zlepšeniu stavu, je nutné navštíviť odborníka, ktorý navrhne zodpovedajúcu terapiu.
 Veľmi často sa hovorí o koenzýme Q10. Aký skutočne vplyv na pokožku?
 Koenzým Q10 predstavuje ako veľmi silný antioxidant významnú ochrannú zložku pokožky a čoraz častejšie sa vďaka svojim omladzovacím účinkom uplatňuje v kozmetike. Tak ako vplyvom starnutia ubúda v koži kyselina hyaluronová, znižuje sa aj hladina koenzýmu Q10. Táto látka pritom slúžia v koži nielen ako zdatný antioxidant, ale tiež podstatne zvyšuje hladinu kolagénu a elastínu, ktoré sú zodpovedné za pružnosť pleti. Vzhľadom na pomerne malej molekulovej váhe preniká za pomoci kyseliny hyalurónovej veľmi dobre cez kožnú bariéru a významne sa tak podieľa na omladenie pleti, vyhladenie vrások a preventívne zabraňuje predčasnému starnutiu. Množstvo koenzýmu Q10 v prípravku okrem iného spoznáte podľa charakteristickej farby, ktorá je sýto oranžová. Čím viac tejto účinnej látky v prípravku je, tým je jeho farba žltší oranžovější.
 Aké najväčšie chyby, ktoré ženy pri opaľovaní robia, a ako im predchádzať?
V lete je pleť oveľa náchylnejšie k poškodeniu než v zime. Zvyšuje sa hladina polietavého prachu a voľných radikálov a pokožka sa viac potia. Pot síce kožu ochladzuje, ale zároveň tiež zmýva jej ochrannú tukovú vrstvu. Pleť je potom oveľa citlivejšia. Najdôležitejšie je používanie krémov s ochranným faktorom nad 20, čo mnoho žien nedodržuje. Prípravky s ochranným faktorom je nutné navyše používať počas celého dňa, nie len počas opaľovania. UV žiarenie v kombinácii s vzduchom prenášaných prachom a voľnými radikálmi vyvoláva zmeny, ktoré sú takmer identické ako pri popáleninách I. a niekedy aj II. stupňa. Je preto potrebné pleť chrániť a vrstvy krému aj niekoľkokrát denne obnovovať. Dôležitá je taktiež starostlivosť o pleť po opaľovaní, kedy je koža vysušená, napätá a dehydrovaná. Je preto vhodné kombinovať látky upokojujúce a urýchľujúce regeneráciu. Ideálne sú prípravky s kyselinou hyalurónovou, ktorá intenzívne hydratuje, a napríklad sa skvalén, ktorý má navyše silné antikarcinogénne účinky. Rozhodne nie je vhodné používať v letných dňoch mastné a ťažké krémy.
Ako sa starať o pleť v zime?
V zime je pleť vystavená nepriaznivým vonkajším vplyvom, ako je suchý studený vzduch, vietor alebo polietavý prach. Starostlivosti je preto v tomto období náročnejšie a mala by byť aj cielenejšie. Koža rýchlejšie vysychá, produkcia kožného mazu je znížená a minimálna je tiež ochranná vrstva proti voľným radikálom. Tieto zmeny môžu vyvolávať trvalé poškodenie pokožky a jej predčasné starnutie. Je preto dôležité používať kvalitné prípravky obsahujúce zvlhčovadlo, ako je napríklad vysoko koncentrovaná kyselina hyalurónová, výťažky z morských rias či iné podobné účinné látky. Zníženú produkciu tuku doplníme prípravky sa skvalén a koenzýmom Q10. Proti poškodeniu pleťových buniek chladom je najúčinnejší výťažok z morskej baktérie Pseudomonas anctartica. Tieto prípravky najľahšie aplikovateľné vo forme sér. vysoko koncentrované a dobre prenikajú do kože.
Ako vzniká celulitída a ako proti nej bojovať?
 Celulitída, často nazývaná aj ako pomarančová koža, trápi najmä ženy všetkých vekových kategórií. Nájdeme ju ale aj u malého percenta mužov. Jedná sa o nevzhľadné jamky alebo hrbole na stehnách, zadku a niekedy aj na lýtkach a pažiach. Celulitída vzniká v podkoží, kde sú okrem iného elastické a kolagénne vlákna. Tá vekom tuhnú. Medzi nimi sú nahromadené tukové bunky. Vzhľadom k pevnému spojeniu vlákien s kožu a rastu tukových buniek nie je kože rovná, ale hrboľatá. Pokiaľ nie je celulitída ešte viditeľná voľným okom, jednoducho ju spoznáme zovretím kože medzi dvoma prstami na stehnách.
Faktory majúce vplyv na celulitídu:

- dedičnosť
- hormonálne vplyv
- nadváha a kolísanie váhy
- lymfatické cievy
- zlá životospráva
- nedostatočné množstvo tekutín a nesprávne zloženie stravy
- fajčenie, stres
- sedavé zamestnanie a dlhé státie

Aj keď je celulitída spájaná väčšinou s kozmetickým problémom, jej vyššia štádia súvisí už s problémom zdravotným (gynekológia, obezitológie, imonologie apod.). Liečba "pomarančovej kože" súvisí s prevenciou a závisí na stupni poškodenia, veku a celkovej zdravotnej kondícii pacienta. Dôležitý je komplexný prístup k danému problému. Okrem zlepšenia životosprávy a zapojenie pohybu do bežného života je dôležité tiež včasné používanie anticelulitických krémov.
 Aký je rozdiel medzi lacnejšími krémy a drahšie pleťovú kozmetikou?
Čo by mali prípravky obsahovať a čo naopak nie?
 Rozdiel je ten istý ako medzi lacnými údeninami a tými kvalitnými. V lacnejšie kozmetike je celý rad látok obsiahnutá len vo veľmi malom množstve, takže je ich účinnosť sporná (napríklad kyselina hyalurónová). Látky sa často vzájomne neutralizujú a dokonca môžu tvoriť vzájomné spojenia, ktorá kožu neprospievajú. Ďalej obsahujú látky, ktoré nemajú žiadny účinok, množstvo prípravku len nastavujú a zväčšujú objem kozmetiky (rovnaký princíp ako u separátorov v údeninách). V lacnej kozmetike sú samozrejme aj lacné suroviny. Tie nekvalitné a nedostatočne spracované. Hrozí preto nebezpečenstvo alergií alebo kazeniu surovín ťažkými kovmi a chemikáliami použitými pri výrobe týchto látok.
 Ako sa starať o pleť v čase tehotenstva?
To je veľmi zložitá otázka. Vplyvom rôzneho množstva hormónov je totiž každá pleť tehotné ženy iná. Väčšinou je ale mastná, dochádza k rozšíreniu pórov, zvýšenému poteniu a niekedy tiež k tvorbe hyperpigmentacií. podľa stavu pokožky a kože je potrebné používať aj zodpovedajúce kozmetiku.
V akom veku by mali ženy začať používať pleťovú kozmetiku?
V dnešnej dobe, kedy je pleť silne zaťažované zvýšeným UV žiarením, vzduchom prenášaných častíc, klimatizáciou na pracovisku aj v automobiloch či každodenným stresom, je pravidelná a včasná starostlivosť o pleť rovnako nutná ako pravidelná starostlivosť o chrup. V detstve ide predovšetkým o ochranu pred UV žiarením a v dospelosti potom o ochranu pred vyššie popísanými škodlivými vplyvmi. Nie je možné a ani nutné stanovovať vekovú hranicu. Pleť skrátka potrebuje starostlivosť v každom veku.
Je možné, aby si pleť na dlhodobé používanie séra s vysokým obsahom kyseliny hyalurónovej zvykla natoľko, že pri striktnom ukončení používania séra pleť následne oveľa rýchlejšie zostarne?
Nie je. Po vysadení liekov s kyselinou hyalurónovou sa iba zlepšovania stavu buniek zastaví a dôjde k ich normálnemu a prirodzenému starnutiu.
Aké prípravky by sme mali používať na horách vo vysokých nadmorských výškach?
 Vo vysokých nadmorských výškach je najdôležitejšia ochrana pred UV žiarením. Je preto nutné používať opaľovacie krémy s ochranným faktorom nad 20. Dôležitá je tiež ochrana pleti a pokožky pred vysychaním. Na to je ideálna antiagingový krém alebo sérum so skvalénom.
 Ako sa najlepšie starať o problematickú pleť s akné?
Akné patrí k najčastejším kožným ochorenia. Vzniká spravidla v puberte a väčšinou v priebehu niekoľkých rokov spontánne odznie. Častejšie postihnutí muži ako ženy.
Akné je rôzne intenzívne, ale dá sa povedať, že prakticky každý túto "chorobu" prekonal. Tvorba akné je podmienená seboroickú a folikulárnej hyperpláziou. Jej príčiny mnohopočetné, hlavnú úlohu však hrajú hormonálne zmeny. Ak je akné intenzívna, je vždy vhodné sa poradiť s dermatológom a riadiť sa jeho odporúčaniami.
Veľmi dôležité je pravidelné čistenie pleti, používanie nedráždiacich kozmetik a veľmi dobre pôsobí tiež kyselina hyaluronová, ktorá pokožku upokojuje a znižuje jej zápalovú reakciu. Neodporúča sa ani slnenie.
Prečo sa všetky typy pokožky neopaľuje rovnako?
Pokožka sa opaľuje podľa toho, koľko v sebe melanínu, čo je označenie pre hnedý až čierny pigment, ktorý chráni kožu proti poškodeniu svetlom. Veľmi tmavá koža, ktorú majú černosi, sa nikdy nespáli a prakticky tiež nepotrebuje ochranný krém. Opakom je veľmi svetlá koža. sa vyskytuje najmä u obyvateľov Škandinávie a severských krajín. Táto koža sa prakticky nikdy bez ochranných krémov neopália. Vždy dochádza k spáleniu kože.
 Čo predstavuje slnečný ochranný faktor (SPF)?
SPF udáva množstvo prefiltrovaného alebo odrazeného slnečného žiarenia dopadajúceho na koži. Slnečné žiarenie sa skladá z dvoch základných typov záření- UV-A a UV-B, ktorá prenikajú rôzne hlboko do kože.

Ochranný faktor sa aplikuje na kožu vo forme krémov, mliek, sprejov, olejov atď. Podľa toho, koľko odráža či sám pohltí slnečného žiarenia sa určuje jeho číslo.

Napríklad slnečný ochranný faktor 15 zabráni prieniku 93% slnečného žiarenia, SPF 30 potom 97% slnečného žiarenia.
Je zrejmé, že prípravky s veľmi vysokým SPF ďalej moc ochranu nezvyšujú a pre väčšinu opaľujúcich sa ľudí nie potrebný. Cena týchto liekov ale prudko stúpa.
Ako vznikajú pigmentové škvrny a ako sa ich zbaviť?
Takzvané hyperpigmentačné škvrny sú veľmi častým a mnohokrát zle neriešiteľným výsledkom poškodenia kože UV žiarením. Vznikajú zvýšeným ukladaním pigmentu do slnkom poškozovaných kožných buniek ako ich obrana proti UV žiareniu.
Škvrny sa odstraňujú veľmi ťažko a nie vždy sa stopercentným úspechom. Výborným prostriedkom je chemická látka nazývaná hydrochinón. Tá je však pre svoje vedľajšie účinky v EÚ zakázaná. Naproti tomu je ale voľne k dostaniu v USA.
V Európe máme k dispozícii rad bieliacich látok. Najúčinnejšie sa zdá ale byť kyselina kojová alebo medvedica lekárska, poprípade ich kombinácie. U týchto látok nie sú známe žiadne negatívne vedľajšie účinky.
Najlepšou ochranou pred pigmentovými škvrnami je nepochybne prevencia. Vychádzať na slnko bez ochranného faktora aspoň 20 USF je v dnešných dňoch skôr hazardom, a to neplatí len pri vode pri kúpaní, ale aj pri každodenných aktivitách. Ultrafialové žiarenie je totiž jedným z najzávažnejších faktorov poškodzujúcich kožu, spôsobujúcich jej predčasné starnutie a vyvolávajúcich rakovinu.
všetky prípravky kozmetiky Dr. Entner vhodné tiež pre oblasť okolo očí?
V oblasti okolo očí je možné bez problémov používať pleťovú vodu, tonizačný roztok a všetky séra. U ostatných výrobkov je potrebné sa riadiť návodmi uvedených na prípravkoch alebo v katalógu
Je možné kombinovať kozmetiku Dr. Entner s prípravkami iných značiek?
 Áno, bez problémov.

 

 

 

Prevádzkovateľ webu OnBoard spol., s.r.o., ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe súbory cookies pre zlepšovanie prostredia webových stránok, na analytické účely a pre cielenú reklamu. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. VIAC INFORMÁCIÍ