Pestrec mariánsky a účinky bodliakového oleja

Alternatívne názvy: Pestrec mariánsky, ostropestrec mariánsky, silybum marianum, bodliakový olej, pestrecový olej, ostropestrecový olej

 

Pestrec mariánsky – táto až dvojmetrová rastlina nie je len impozantného vzrastu ale aj nezvyčajnej krásy. Nádherný bodliakový kvet s červenofialovou farbou sa nenápadne líši odtieňom podľa alkality pôdy kde rastie. Viac modrej farby pribúda zásaditosťou pôdy, ale výhradne kyslú pôdu pestrec neznáša. Listy tejto rastliny majú rozsiahle nepravidelné biele škvrny ako maskovanie, ktoré je ale v skutočnosti neprehliadnuteľným varovaním že tu hrozí nejaké nebezpečie. Pestrec mariánsky je bodliak a mimoriadne ostré dlhé ostne na listoch doporučujú aby sme ho obchádzali z diaľky. Rastlina pochádza z južných krajov a je dobre adaptovaná na teplo zníženým odparovaním vody z akoby navoskovaných listov. Biela farba na nich zase znižuje teplotu na obednom slnku, pretože slnečné a bezveterné počasie je pre ňu ideálne. Pestovanie na poli je trochu náročnejšie na pôdu a hnojenie, pretože vyrastená rastlina potrebuje veľké množstvo 'stavebného materiálu'. Pestrec sa hodí ako obranná rastlina na okraj poľa so zeleninou pretože je účinnejší proti ľudom ako pletivo. Dá sa použiť aj ako okrasná rastlina do predzáhradok kam moc nechodíte. Ručný zber pestreca je dosť nepríjemný až nebezpečný, ale má zásadnú výhodu v postupnom zbieraní najzrelejších semien.

 

Milk_thistle_flowerhead

 

Pestrec mariánsky je jedinečný v ochrane pečene a nemá ekvivalent vo svete liečív. Ak nastane u človeka otrava muchotrávkami, ktoré napadajú práve pečeň, pestrec mariánsky je jediná možnosť liečby. Účinok je natoľko efektívny že nebol nikdy spochybňovaný ani zo strany tradičných lekárskych komunít. Používa s pri liečení už od antického Grécka a Ríma.

 

Pečeň je jeden z najdôležitejších orgánov v našom tele. Spracováva živiny vrátane tukov a ďalších súčastí potravy. Pestrec pomáha chrániť pečeň riadenou spotrebou glutationu, zlúčeniny podobnej aminokyselinám, ktorá je nevyhnutná pri detoxikačných procesoch. Štúdie preukázali že dokáže zvýšiť koncentráciu glutationu až o 35%.

 

Pestrec mariánsky pôsobí podobným spôsobom pri detoxikácií inými syntetickými látkami ktoré si nájdu cestu do nášho tela – paracetamol, alkohol, ťažké kovy a žiarenie.

 

Pestrec mariánsky bol schválený v roku 1986 na liečbu pečene a je široko používaný pri liečbe alkoholickej hepatitídy, cirhóze, otrave pečene a vírusovej hepatitíde. Bolo tiež preukázané že chráni pečeň pred liekmi ako je acetaminofén (liek proti bolesti bez aspirinu).

 

Aktívna zložka ktorá chráni pečeň je silymarín. Táto látka ktorá sa v skutočnosti skladá zo skupiny látok nazývaných flavonolignany, pomáha opraviť poškodené bunky pečene tým že stimuluje syntézu proteínov. Ochranou vonkajšej vrstvy pečeňových buniek chráni taktiež pred určitými toxínmi dostať sa dovnútra pečene. Podporuje tiež rast pečeňových buniek. Silymarín redukuje zápal – dôležité pre osoby so zápalom pečene alebo s hepatitídou, a má silné antioxidačné účinky. Antioxidanty chránia bunky pred poškodením chemickým procesom zvaným oxidácia.

 

Pestrec mariánsky má podobné účinky ako estrogén a stimuluje u dojčiacich žien tok materského mlieka. Môže byť použitý tiež ako spúšťač oneskorenej menštruácie. Pomáha aj pri rakovine prostaty.

 

V štúdiách na zvieratách a jednej menšej štúdií na ľudoch pestrec mariánsky pomohol znížiť celkové množstvo cholesterolu. Tieto výsledky však neboli preukázané v ďalsích testoch na ľuďoch.

 

Táto bylina je základ pri liečení problémov s pečeňou a pri vystavení toxínom.

 

photo-114983471

 

Ochorenie pečene z alkoholu

Komplexné preskúmanie americkej agentúry pre zdravotnícky výskum (AHRQ) uviedlo 16 vedeckých štúdií o užívaní pestreca pri liečbe rôznych foriem ochorení pečene. Európsky štandardizovaný extrakt z pestreca bol použitý vo väčšine štúdií. Kvôli nie ideálnym podmienkam (malý počet účastníkov, rôzne príčiny ochorení, rozdiely v dávkovaní) bolo ťažké vyvodiť jednoznačné závery. Napriek tomu 5 zo 7 štúdií preukázalo pri ochoreniach pečene spôsobených alkoholom výrazné zlepšenie funkcie pečene. Pestrec mariánsky bol menej účinný pri závažnejšej chorobe - cirhóze. Cirhóza sa vyznačuje trvalým zjazvením pečene a je čaasto označovaná ako konečné štádium pečene.

Nadmerná konzumácia alkoholu vyčerpáva glutation a práve takto pomáha pestrec mariánsky chrániť pečeň zvýšením produkcie glutationu.

 

Vírusová hepatitída

Napriek tomu že pestrec je široko používaný pri liečbe hepatitídy (najmä hepatitída C), výsledky zo štyroch štúdií boli rozporuplné. Niektoré štúdie preukázali zlepšenie aktivity pečeňových enzýmov, nie však všetky.

 

Rakovina

Predbežné laboratórne štúie ukázali že účinné látky pestreca mariánskeho môžu mať účinok proti rakovine. Jedna z účinných látok známa ako silymarín má silné antioxidačné vlastnosti a bolo preukázané že spomaluje rast rakovinových buniek v prípade rakoviny prostaty, prsníka, krčka maternice a ďalších nadorových buniek v skúmavkách. Ďalšie výskumy sú potrebné na preukázanie bezpečnosti a efektívnosti u osôb s týmito druhmi rakoviny.

Pestrec mariánsky pomáha aj znižovať poškodenie pečene liekmi pri chemoterapii.

 

Pestrec môže byť užitočný aj pri endometrióze, najčastejšej príčine ženskej neplodnosti, pretože pomáha pečeni spracovať hormón estrogen, ktorého vysoká hladina zhoršuje bolesti a iné príznaky tohto ochorenia.

 

Pestrecový olej je výborným antioxidantom, chráni bunky pred volnými radikálmi a ešte lepšie ako vitamín C a E. Má protizápalové vlastnosti a hojace účinky. Posiluje imunitu a pomáha pri rôznych druhoch alergií ako sennej nádche, pri astmatických záchvatoch a nevolnosti pri cestovaní. Vonkajšie použitie je vhodné na kŕčové žily a hemeroidy.

 

Pestrec pomáha aj pri žlčových kameňoch, pretože zlepšuje odtok žlče – tráviacej šťavy nabitej cholesterolom z pečene do čriev kde pomáha tráviť tuky.

 

Olej z pestreca mariánskeho sa musí skladovať v chladničke a skonzumovať v dobe trvanlivosti, pretože potom je z neho skôr záťaž pre organizmus ako liek.

2015-11-02_13-36-582015-11-02_13-37-06

 

Účinky oleja z pestreca mariánskeho:

 

 • chráni bunky pred voľnými radikálmi

 • silný antioxidant

 • detoxikuje organizmus

 • pri vredovom ochorení žalúdka a dvanástorníka

 • akútnej a chronickej gastritídy (zápalu žalúdočnej sliznice)

 • pomáha pri migrénach a závratoch

 • celkovo posilňuje organizmus

 • chráni a regeneruje pečeň

 • pomáha pri rôznych druhoch alergií (senná nádcha)

 • protizápalové účinky a hojivé účinky

 • pre prečistenie organizmu po liečbe antibiotikami

 • ústne afty

 • znižuje poškodenie pečene chemoterapiou

 • spomaľuje bujnenie kožných buniek pri psoriáze (lupienke)

 • pri žlčových kameňoch

 • hepatitída, poškodenie pečene v dôsledku užívania alkoholu

 • pomáha tráviť tuky

 • paradentóza

 • akútna a chronická gastritída

 • kŕčové žily (vonkajšie použitie)

 • hemoroidy (vonkajšie použitie)

 • kozmetická liečebná masáž (vonkajšie použitie)

 • pri poškodení kože a popáleninách (vonkajšie použitie)

 

Bodliakový olej nájdete aj v našej ponuke.