Quinoa - semienka "nabité" živinami (pokračovanie článku)

Quinoa je jednou z najpopulárnejších zdravých potravín na svete. Je bezlepková, s vysokým obsahom bielkovín a jedna z mála rastlín obsahujúcich všetkých deväť esenciálnych aminokyselín. Obsahuje tiež vysoký obsah vlákniny, horčíka, vitamínu B, ďalej obsahuje železo, draslík, vápnik, fosfor, vitamín E a rôzne prospešné antioxidanty.

 

V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o 11tich benefitoch quinoi pre naše zdravie.

 

Toto je pokračovanie článku Quinoa - semienka "nabité" živinami. Prvú časť článku nájdete tu.

 

Quinoa-plants-in-Peru-20161204

 

Má nízky glykemický index, čo je dobré pre kontrolu hladiny cukru v krvi

 

Glykemický index je merítkom toho, ako rýchlo potraviny zvyšujú hladinu cukru v krvi. Je známe, že konzumácia potravín s vysokým glykemickým indexom spôsobuje stimuláciu hladu a prispieva tým k obezite.

Tieto potraviny sú spojené tiež s viacerými chronickými ochoreniami západného sveta, ktoré sú dnes už široko rozšírené, napríklad cukrovka a srdcové ochorenia.

 

Quinoa má glykemicky index 53, čo je považovaé za nízku hodnotu. Napriek tomu ale obsahuje vysoké množstvo sacharidov, takže nie je vhodné pre nízko-sacharidové diéty.

 

Glykemický index quinoi je okolo 53, čo sa považuje za nízku hodnotu. Avšak, obsahuje relatívne vysoké množstvo sacharidov.

 

Obsahuje vysoké množstvo minerálov ako železo a horčík

 

Existuje mnoho živín ktoré chýbaju v jedálničku moderného človeka. Platí to najmä pre niektoré minerálne látky - horčík, draslík, zinok a železo.

Je zaujímavé, že quinoa obsahuje všetky štyri spomenuté minerály. Obsahuje obzvlášť vysoké množstvo horčíka (jedna miska obsahuje asi 30% odporúčanej dennej dávky horčíka).

 

Problémom je, že obsahuje kyselinu fytovú, ktorá viaže tieto minerály a tým znižuje ich absorpciu v našom tele.

 

Namáčaním alebo napučaním vo vode pred samotným varením môžeme znížiť obsah kyseliny fytovej a vďaka tomu budú minerály viac dostupné.

 

Quinoa obsahuje tiež pomerne vysoký obsah oxalátov, ktoré znižujú vstrebávanie vápnika a môžu spôsobovať problémy u jedincov s opakujúcim sa vznikom obličkových kameňov.

 

Quinoa obsahuje veľa minerálov. Kyselina fytová môže čiastočne zabrániť tomu aby ich naše telo absorbovalo. Namáčaním a napučaním sa účinok kyseliny fytovej zníži.

 

is-quinoa-good-for-breakfast

 

Má blahodárne účinky na metabolizmus

 

Vďaka vysokému množstvo prospešných živín je qiunoa prospešná pre náš metabolizmus.

 

Existuje iba niekoľko štúdií o vplyve na metabolizmus. Prvý experiment uskutočnený na ľudoch preukázal, že použitím quinoi namiesto typického bezlepkového pečiva a cestovín znížime výrazne hladinu cukru v krvi, a zníži sa tiež hladinu inzulínu a triglyceridov.

 

Ďalší experiment prebiehal na potkanoch, a bolo preukázané že pridanie quinoi do stravy s vysokým obsahom fruktózy takmer úplne potlačí negatívny vplyv fruktózy.

 

Dve štúdie (jedna na luďoch, jedna na potkanoch) dokazujú že quinoa môže zlepšiť metabolizmus nášho organizmu. Znižuje hladinu cukru v krvi a hladinu triglycerdov.

 

Vysoké množstvo antioxidantov

 

Quinoa obsahuje vysoké množstvo antioxidantov. Antioxidanty sú látky ktoré neutralizujú voľné radikály a sú účinné v boji proti starnutiu a rôznym ochoreniam.

 

Jedna štúdia sa zamerala na antioxidanty v 10 potravinách: 5 druhov cereálií, 3 pseudoobilniny a 2 strukoviny. Quinoa mala najviac antioxidantov zo všetkých spomenutých.

 

Pri klíčení semienok sa dokonca obsah antioxidantov zvyšuje.

 

Quinoa obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré je možné ešte zvýšiť klíčením.

 

o-TYPES-OF-QUINOA-facebook

 

Môže vám pomôcť schudnúť

 

Aby sme schudli, musíme prijať menej kalórií ako spálime. Je známe, že niektoré vlastnosti potravín môžu uľahčiť tento proces, a to tým že buď zvýšia metabolizmus (spáli sa viac kalórií) alebo znižujú chuť do jedla (zníži sa príjem kalorií).

 

Zaujímavé je, že quinoa má niekoľko z týchto vlastností. Obsahuje vysoké množstvo proteínov, ktoré môžu zlepšiť metabolizmus a znížiť rapídne chuť do jedla.

 

Veľké množstvo vlákniny by malo tiež prispieť k pocitu sýtosti, vďaka čomu budete jesť celkovo menej kalórií.

 

Skutočnosť, že quinoa má nízky glykemický index je ďalším dôležitým rysom, a práve potraviny s touto vlastnosťou sú spájané so znížením príjmu kalórií.

 

Hoci v súčasnosti neexistuje štúdia, ktorá sa zameriava na vplyv quinoi na telesnú hmotnosť, intuitívne sa zdá že by mohla byť skvelým doplnkom k zdravým diétam.

 

Quinoa obsahuje veľa vlákniny, bielkovín a má nízky glykemický index. Tieto vlastnosti boli všetky spojené s chudnutím a celkovým zlepšením zdravia.

 

Quinoa-Is-Very-High-In-Protein-With-All-The-Essential-Amino-Acids

 

Jednoduchá príprava a zaradenie do jedálnička

 

Posledným bodom článku nie je prínos quinoi pre naše zdravie, ale napriek tomu je to dôležitý bod.

 

Faktom je, že quinou je veľmi jednoduché zaradiť do vášho bežného jedálnička. Je veľmi chutná a hodí sa k viacerým potravinám. V závislosti na druhu quinoi je dôležité opláchnuť ju vodou aby sa zbavila saponínov, ktoré sa nachádzajú na vonkajšej vrstve a môžu mať horkastú chuť.

 

Avšak niektorí dodávatelia quinoi ju predávajú už opláchnutú, takže to nemusí byť vždy potrebné.

 

Príprava quinoi trvá približne 15-20 minút.

 

Vylejte 2 šálky vody do hrnca a nechajte ohriať. Pridajte 1 šálku quinoi s trochou soli a nechajte variť 15-20 minút.

 

Za tento čas by mala quinoa absorbovať veľké množstvo vody. Ak je pripravená správne, mala by mať jemne orieškovú chuť a mierne chrumkavú konzistenciu.

 

Existuje veľa ďalších spôsobov ako pripraviť quinou, stačí si nájsť ten správny a osvojiť si ho :-)

 

 

Na našom eshope nájdete nasledujúce produkty z Quinoi:

2017-03-21 13 33 49

2017-03-21 13 33 58

2017-03-21 13 34 06

2017-03-21 13 34 18

2017-03-21 13 34 26

 

2017-03-21 13 34 44

2017-03-21 13 34 50

 

2017-03-21 13 35 13

V ponuke máme aj gastro balenia (25kg) vhodné napríklad pre reštaurácie so zdravou výživou.

2017-03-21 13 34 362017-03-21 13 35 05

2017-03-21 13 35 24

2017-03-21 13 35 33

 Článok bol prevzatý a preložený zo stránky AUTHORITY NUTRITION.