Účinné látky v kozmetike Dr. Entner

Kyselina hyalurónová

Súčasťou väčšiny našich prípravkov Dr.ENTNER je čistá kyselina hyalurónová (HA).
Kyselina hyalurónová spolu s ďalšími glykózaminoglykánu a kolagénom tvorí dôležitú zložku mechanizmu znovuobnovenie poškodenej pokožky a je základným kameňom pri tvorbe kožných buniek. Kyselina hyalurónová je prírodná makromolekulárna látka zo skupiny polysacharidov. Hyaluronová kyselina obsahuje dve stavebné jednotky, kyselinu glukurónovú a acetylovaný glukosamín, ktoré sa pravidelne striedajú a tvoria dlhý lineárny reťazec, ktorý po svojej dĺžke obsahuje obrovské množstvo voľných karboxyterminálne, skupín kyslo reagujúcich, silne viažucich vodu. Od dĺžky tohto reťazca je závislá jej schopnosť prenikať kožu (reťazca s menším počtom molekúl) a kožu chrániť (reťazca s vyšším počtom molekúl).

- Môže viazať množstvo vody zodpovedajúce viac ako 4000-násobku jej vlastnej váhy. Je to síce vlastnosť veľmi významná a v prírode jedinečná, 
avšak nie jediná.

- Kyselina hyaluronová má výrazný regeneračný účinok, je veľmi dobre znášaná a pri jej použití sa nevyskytujú sa žiadne vedľajšie účinky či alergické reakcie.

-Svojimi vlastnosťami zásadne pôsobí na stimuláciu a rast nových buniek, obmedzuje tvorbu vrások a výrazne zjemňuje pokožku. Pleť znovu získa mladistvý vzhľad.

-Pôsobí tiež pozitívne na akné, dermatitídy a na hojenie rán.

- Kozmetické prípravky mnohých firiem tiež obsahujú kyselinu hyalurónovú. Jej množstvo je však v týchto prípravkoch nízke. Väčšina našich preparátov obsahuje vysokú koncentráciu tejto kyseliny a tým je zaručený aj jej intenzívnejší účinok a vysoká kvalita.


Squalén
V posledných niekoľkých rokoch objavila aj moderné kozmetika squalene, zvlášť keď sa preukázali jeho antioxidačné a protirakovinové účinky. Squalen sa svojou chemickou štruktúrou veľmi podobá ľudskému kožnému mazu je veľmi účinný u mnohých kožných ochorení. V štúdii publikovanej v roku 2006 v International Journal of Cancer sa ukázalo, že squalen aplikovaný na kožu myší veľmi efektívne chráni kožu pred vznikom nádorov.
Žraloky sú známe svojou imunitou proti rakovine a predpokladá sa, že práve vysoká hladina Squalen je príčinou tejto imunity. Tiež Squalen obsiahnutý v olivovom oleji je považovaný za príčinu nízkeho výskytu rakoviny v stredomorskej oblasti (Journal of Cancer Epidemiology 1997).
Sú tiež preukázané jeho výrazné antioxidačné vlastnosti nielen na koži, ale tiež v potravinách
(Pharmacological Research / September 2004).
Skvalén je prírodná organická zlúčenina. Jedná sa o uhľovodík a triterpény, medziprodukt syntézy cholesterolu (prekurzorov biosyntézy triterpénoch), ktorá bola prvýkrát izolovaná z pečene žraloka (Squalus), ale dnes sa získava aj z iných zdrojov, napríklad z olivového oleja alebo laskavcových semienok.
Produkty Dr. Entner obsahujúci skvalén: Korektívna Anti - Aging maska, Fruit Acid Cream 10%, SOS ošetrenie celulitídy, DCX očný krém, Hyaluronic sérum sa skvalénom, Vitamín C + Sérum 10% Antioxidant, Anti-Aging krém

 

Koenzým Q10 (Ubidekarenon či Ubichinon) 
Koenzým Q10 dosiahol svetového významu pre svoje mimoriadne účinky, ktoré preukázali mnohé štúdie. Priaznivci koenzýmu Q10 mimo iného založili odbornú spoločnosť s názvom International Coenzyme Q10 Association a súčasne vznikla nové lekárska (alebo skôr vedecká) špecializácia, ktorú jej stúpenci nazvali mitochondriálna medicína.


Q10 je známy relatívne dlho. Objavený bol v roku 1957, do povedomia širokej odbornej verejnosti však vstúpil až v roku 1978, kedy za jeho výskum dostal Angličan Peter Mitchell Nobelovu cenu. V súčasnosti je Q10 látkou, o ktorej význame má laická verejnosť stále väčšie povedomie. Názov ubichinon vychádza zo slova "ubiquitous", čo znamená hojný, pretože je možné ho nájsť prakticky vo všetkých tkanivách ľudského tela.

Koenzým je v podstate zlúčenina, ktorú potrebujú enzýmy ako akýsi "štartér" svoje aktivity. Q10 takto pôsobí v mitochondriách. Mitochondrie sú vlastne malé vnútrobunkové elektrárne, ktoré spaľujú živiny a vytvára tak za prístupu kyslíka energiu. Hovorí sa tomu "bunkové dýchanie". Ak niečo v reťazi reakcií využívajúcich kyslík nefunguje, vyvstane pre celý organizmus zásadný problém.

Koenzým Q10 ako veľmi silný antioxidant predstavuje významnú ochrannú zložkou kože. Tak ako vplyvom starnutia ubúda v koži kyselina hyaluronová, znižuje sa aj hladina ubichinónu. Ubichinon pritom slúži v koži nielen ako potentní antioxidant, ale tiež podstatne zvyšuje hladinu kolagénu a elastínu, ktoré sú zodpovedné za

elasticitu a pružnosť kože. Vzhľadom na pomerne malej molekulovej váhe preniká za pomoci kys. Hyaluronovej veľmi dobre cez kožnú bariéru a významne sa tak podieľa na omladenie kože a vyhladenie vrások.

Produkty Dr. Entner obsahujúce Koenzým Q10: Korektívna Anti - Aging maska, Anti-aging cream.

Kyselina kojová
Kyselín kojová je produkovaná niektorými druhmi húbšpeciálne potom hubou Aspergillus OryzeaBola objavená v Japonsku v roku 1989. V Japonsku sa tejto hube bežne hovorí kojiPoužíva sa ako v potravinárskom ako aj v priemysle kozmetickomkde je hlavne využívaná na zosvetlenie kože a odstraňovanie pigmentových škvŕnKyselina kojová zosvetľuje pokožku potláčaním enzýmu tyrozínuktorý spúšťa tvorbu melanínu (kožného farbiva). Kyselina kojová je obsiahnutá v rade kozmetických produktov vrátane mydielgélov a krémovDokonca sa pridáva aj do zubných pástZosvetľuje či odstraňuje pehypečeňové (starecké) škvrnytehotenské a hormonálna hyperpigmentácia (melazma) alebo nerovnomerne opálenú pleť v tvári.

Produkty Dr. Entner obsahujúce kyselinu kojováExfoliačný gél 7.5s kyselinou kojováMedvedica lekárska s kyselinou kojová


Pseudoalteromonas
 Ferment
 Extract
Pseudoalteromonas je druh baktérii, z ktorých najdôležitejšie pre kozmetiku sa nazýva Pseudomonas anctartica. Jej hlavným obsahom je peptid, ktorý je derivátom proteín a obsahuje tri aminokyseliny: GLICINI, histidín a lyzín. Je používaná v celej rade anti-aging preparátov, zvlášť potom v kozmetických pre jej schopnosť regenerovať a chrániť kožu. Navyše zrýchľuje hojenie rán, zvyšuje množstvo kolagénu a elastínu v pokožke a zvyšuje jej hydratáciu. Laboratórne štúdie ukazujú 128% zvýšenie kolagénu I počas 15dní, 80% zvýšenie kolagénu IV a 30% zvýšenie elastínu.

Štúdie na dobrovoľníkoch potom pri použití krémov s vyšším obsahom Pseudomonas preukázala 50-60% redukciu vrások okolo očí a 45% zvýšenie hydratácie pleti v porovnaní s krémami, ktoré túto substanciu neobsahujú.

Pseudoalteromonas Ferment Extract je považovaný za veľmi bezpečný, nedráždi pokožku, je hypoalergénny a nemá žiadne vedľajšie účinky.

Produkty Dr. Entner obsahujúce Pseudoalteromonas Ferment Extract: Korektívna Anti - Aging maska, Kolagénové sérum proti vráska

Eriobotrya japonica
Eriobotrya japonica je trvalo zelená rastlina rastúca ako veľké kríky alebo malé stromy s oválnou korunou, krátkym kmeňom a drevitými novými vetvamiStromy môžu dorastať do výšky až 10mväčšinou sú ale menšie 3-4mListy  veľké-10-25cm dlhétuhékožovitého charakteru sa zubatými okrajmi.
V čínskej medicíne sa využíva v mnohých preparátovV kozmetike potom ako veľmi dobré a účinné prírodné zvlhčovadlo.
Eriobotrya japonica (Thunb.) Lindljaponská mišpule

Produkty Dr. Entner obsahujúce Eriobotrya japonicaPleťová voda s výťažkom oleja planých ruží

Rosaceae Juss- ružovité
Pochádza z juhovýchodnej Číny. V Japonsku sa po stáročia pestuje ako (zimný) ovocie. Japonsko je dokonca najväčším producentom tejto požívatiny obsahujúce v plodoch značné percento vitamínu C a pektínu. Tiež južná Európa a severná Afrika túto drevinu pozná, pestuje sa v mnohých krajinách Stredozemia vrátane Blízkeho východu, rovnako v Austrálii či na Bermudách, kde sa plody bežne používajú na výrobu marmelády. Pomenovanie v sinojaponské oblasti sú rôzne, ale väčšinou súvisí s tým, že sa listy majú podobať korpusu tradičných hudobných nástrojov, tak čínske Pipe či japonskej biwě, čo sú brnkacie strunové inštrumenty blízkej európskym.

Ružový olej obsahuje viac ako 70% nesaturovaných mastných kyselín a to hlavne kyselinu linoleovú. 
Mastné kyseliny hrajú veľmi dôležitú úlohu v regenerácii kožných buniek a hojenie poškodených tkanív. Ukazuje sa tiež, že ružový olej spomaľuje starnutie kože a veľmi výrazne ovplyvňuje hojenie jaziev, zlepšuje ich farbu (hyperpigmetnaci, červenanie), zabraňuje tvorbe keloidov a je výborným hojivým prostriedkom pri popálenín či iných poškodeniach kože a pokožky. Pozitívne ovplyvňuje kožné zmeny spôsobené slnečným žiarením alebo hojenie kože po rádioterapii.

Mrlík čílsky (Chenopodium quinoa)
Mrlík čílsky čiže quinoa (Chenopodium quinoa Willd.) Jest jednoročná 2 m vysoká bylina vonkajškom veľmi podobná merlíku bielemu (Chenopodium album L.), ktorý u nás rastie hojne ako burina na poliach.
Drobné, zelenkavé5četné kvietky  nahloučeny do hustýchlatovitých kvetenstvo a dospievajú v mechúriky objaté vytrvalým kalichomktoré obsahujú po jedinom sploštenom semene.
Quinoa je stará kultúrna juhoamerická rastlinaV Peru a Čile ju pestovali dávno pred objavením Ameriky a to aj v takých vysokých poloháchkde iné obiliny už sa nedaríV Mexiku a vo väčšine štátov juhoamerických  quinoa pre poľné hospodárstvo asi taký významaký majú pre naše krajiny obilie a zemiaky.

Quinoový olej

Je veľmi zaujímavý nový olej s vynikajúcimi antioxidačnými účinkami. Kvalitný olej sa získava presováním zastudena, je veľmi bohatý na esenciálne mastné kyseliny a je silným antioxidantom. Má vynikajúcu emolientní a hydratačné vlastnosti a v poslednej dobe sa čoraz častejšie objavuje v luxusnej kozmetike. Pre vysokú koncentráciu L-tokoferolu a špeciálne K-tokoferolu je význačným zdrojom prírodného vitamínu E. Má veľmi jemnú až hodvábnu štruktúru a je vynikajúci ako prísada do luxusných pleťových sér a krémov. Pre svoj veľmi vysoký obsah L-lyzínu je tiež pridávam do liečivých mastí a pôsobí silne hojivo u ekzémov, dermatitíd a oparov.

Vlastnosti:

- Má vysoké regeneračné vlastnosti spôsobené nenasýtenými mastnými kyselinami.
- Zvyšuje lokálne prekrvenie pokožky a tým urýchľuje jej regeneráciu.
- Vysoký obsah vitamínu E pozitívne ovplyvňuje kvalitu kože a podstatne zlepšuje hojenie u ekzémov a dermatitíd.
- Môže byť požitý do produktov po opaľovaní či na opálenú kožu.

Odporúčané množstvo v produktoch: 1 - 5
%

Medvedica lekárska - Arctostaphylos uva-ursi - Bearberry
Medvedica lekárska je v mnohom podobná s našou brusnicou. Obsahuje glykozid arbutín, ktorý má antimikrobiálne účinky. Používa sa predovšetkým pri zápaloch močových ciest. Niekedy je doporučovaná aj pri zápaloch obličiek, ale pri tomto je vhodná konzultácia s ošetrujúcim lekárom.
Porasty medvedica nájdeme v tzv. Chaparral, významnom biotope západnej Severnej Ameriky. Rozšírenie siaha od južnej Britskej Kolumbii v Kanade, cez štát Washington do Nového Mexika v USA, a všade po celom severnom a strednom Mexiku.
Tri druhy medvedica - medvedica alpská (Arctostaphylos alpina), Arctostaphylos rubra a medvedica lekárska (Arctostaphylos uva-ursi) - sú prispôsobené arktickému a subarktické klímy a na Severnej pologuli sú rozšírené v Severnej Amerike, Ázii a Európe. V SR rastie iba medvedica lekárska (Arctostaphylos uva-ursi), v Rakúsku a na slovenskom ale aj medvedica alpská (Arctostaphylos alpina), tu nájdeme aj v Alpách a v Belianskych Tatrách. Neobvyklá spoločenstvá medvedica sa nachádza na Hood Mountain, v Sonoma County, Kalifornii, kde stojí trpasličí les.
V strednej Európe sa začala používať ako liečivá rastlina od 18. storočia. Aj dnes sa niektoré druhy používajú v domácom liečiteľstve. Na účely domáceho liečiteľstva sa zbiera list, možno ho zbierať celoročne.
V SR prirodzene rastúcej medvedica lekárska (Arctostaphylos uva-ursi) patrí k silne ohrozeným druhom a je chránená aj zákonom. Chránená je aj na slovenskom, v Nemecku a Švajčiarsku.
Medvedica lekárska, používaná u nás v domácom liečiteľstve, obsahuje glykozid arbutín a jej dlhodobé používanie ako liečivé rastliny nie je vhodné, pôsobí zhubne na pečeňové tkanivo. Pri predávkovaní môže spôsobiť poškodenie pečene a glykozúrii.
Účinok medvedice lekárskej je možné odvodzovať od v nej obsiahnuté látky- arbutín a hydrochinónu. Arbutín používaný zvonka chráni kožu pred voľnými radikálmi a hydrochinón ovplyvňuje tvorbu pigmentu. Arbutín sa metabolizuje na hydrochinón a cukor. Je veľmi účinný, ale nemá vedľajšie účinky ako sám hydrochinon- nie je toxický, nemá nepríjemnú vôňu a je hypoalergénny.

Chondrus crispus
Chondrus crispus, známym pod menom írsky mach alebo Kartagenský mach je druhom červených chalúh, ktoré rastú vo veľkom množstve na skalnatom pobreží atlantického oceánu Európy a Severnej Ameriky. Čerstvé sú mäkké až chrupavkovité, farba je rôzna od žltej po temne purpurovú až purpurovo hnedú. Základné substancií týchto chalúh je polysacharid Carrageenan, ktorého obsah dosahuje v priemere 55%. Ďalej obsahujú ca 10% bielkovín a 15% minerálov. Je dokázané, že minerály, stopové prvky a proteíny sú nevyhnutné pre krásu pleti aj správnu funkciu celého tela. Morské riasy sú jedinečným rezervoárom týchto elementov, červené morské chaluhy sú tiež veľmi bohaté na jód a síru. Sú schopné viazať vodu v množstve 20tich až 100-násobku svojej váhy. V kozmetike sa používa ako veľmi výživné zvlhčovadlo a tonizátor pleti.
Táto malá červená morská chaluha obsahuje fytokoloidy, ktorých pôsobenie je podobné mucopolysacharidům. Je bohatá na vitamíny B1, B2, B5, C a PP. Chondrus crispus kombinovaný s proteínmi vytvára ochranný film a má kozmeticky zvlhčujúce a zvláčňujúce účinky.
Produkty Dr. Entner obsahujúce Chondrus crispus: Pleťová voda s výťažkom oleja planých ruží, Medvedica lekárska s kyselinou kojová, Kolagénové sérum proti vráskam, HGF omladzujúce sérum

 

 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.